Парична единица, която стои в основата на паричната система (златна, сребърна, книжна и пр.). Обикновено под валута се разбират парите на една или друга страна.
Цена на валутата на една страна, изразена във валутата на друга страна.
Съвкупността от валутни операции на даден пазар или пазарна зона, извършвани в определен интервал от време.
Рискът от понасяне на загуба вследствие неблагоприятна промяна на валутния курс.
Покупката на една валута на спот пазара и едновременната продажба на същия обем от същата валута на форуърд пазара.
Договор между купувач и продавач на чуждестранни валути, който осигурява предаване на стимулираната валута на определена цена, на фиксирана дата в бъдещ период.
Дейността на банките, финансовите институции, брокерските къщи, т.е. на тези институции, които имат лиценз от Централната банка за обмяна на валута чрез покупка и продажба на вътрешните и международните пазари.
Споразумение между продавач и купувач за размяна на определена сума валута по договорен курс на фиксирана цена.
Договор, осигуряващ на собственика правото, но не и задължението да купи или продаде определена валута на установена цена на или преди датата на изтичане на определен срок.
Пазар, на който инвеститорите купуват и продават съществуващите ценни книжа: държавни съкровищни бонове, облигации и други.
Техника за разпознаване на модели, публикувана от Елиът през 1939 год., поддържаща схващането, че капиталовият пазар следва ритъма или модел от 5 възходящи и 3 низходящи вълни, за да формират пълен цикъл от 8 вълни. Трите низходящи вълни се възприемат като коректив на предшестващите 5 възходящи вълни. Съотношенията на Фибоначи са приложими към ценовите обхвати и позволяват проектирането на ценови цели.